Biathlon

Biathlon (dwubój zimowy) to dyscyplina łącząca w sobie bieg narciarski i strzelanie. Zawodnicy rywalizują na trasach o długości o 6 km do 20 km w zależności od konkurencji. Trasy są podzielone na równe rundy biegowe. Po każdej rundzie zawodnicy wykonują strzelanie oddając 5 strzałów na strzelnicy w pozycji leżącej lub stojącej.

Strzelanie

Biathloniści są wyposażeni w karabinki kalibru 5,6 mm o wadze minimalnej 3,5 kg. Karabin musi pozostać podczas biegu na plecach zawodnika, zdejmowany jest jedynie podczas pobytu na strzelnicy. W pozycji leżącej zawodnik musi trafić 5 krążków o średnicy 45 milimetrów, w pozycji stojącej krążek ma średnicę 115 mm. Kiedy zawodnik trafi w krążek (koloru czarnego) automatycznie jest on zakrywany białą przesłoną. Odległość między przednią krawędzią stanowiska do strzelania a strzelnicą musi wynosić 50 metrów. Każdy niecelny strzał wiąże się z karą dla zawodnika, w zależności od konkurencji jest to karna runda, podczas której zawodnik musi pokonać dodatkowe 150 metrów w specjalnie do tego wydzielonym fragmencie trasy lub minuta karna doliczana do czasu zawodnika. Jeden niecelny strzał to jedna karna runda lub jedna minuta karna. W sztafecie zawodnik może posiadać dodatkowe trzy naboje, które może wykorzystać gdy nie trafi głównymi pięcioma nabojami.

Bieg

W biegu dozwolone są wszystkie techniki narciarskie, ale zazwyczaj zawodnicy biegają krokiem dowolnym, inaczej łyżwowym. Narty nie mogą być dłuższe niż wysokość zawodnika minus 4 centymetry. Maksymalne wzniesienie na trasie biegu może wynieść 75 metrów. W biegach, w których zawodnicy są wypuszczani co pewien czas, na nogach mają założone specjalne chipy, które umożliwiają mierzenie czasu zawodnika.

Konkurencje

Sprint

To bieg, w którym zawodnicy na strzelnicy pojawiają się dwa razy, łącznie oddają 10 strzałów. Strzelają kolejno w pozycji leżącej i stojącej. Karą za „pudło” jest karna runda 150 m. Zawodnicy startują w odstępach czasowych co 30 sekund.

  • Mężczyźni – bieg 10 km (3 rundy po 3, 4 i 3 km), strzelanie na 3,3 i 6,6 kilometrze
  • Kobiety – bieg 7,5 km (3 rundy po 2,5 km), strzelanie na 2,5 i 5 kilometrze

Bieg pościgowy

W biegu pościgowym (z ang. pursuit) zawodnicy startują według różnic czasowych uzyskanych podczas poprzedniego biegu, zwykle jest to sprint, chociaż zdarzało się już rozgrywać te biegi po biegach indywidualnych. Zawodnik wykonuje 4 strzelania w pozycjach odpowiednio: leżąc, leżąc, stojąc, stojąc. Karą za niecelny strzał jest również karna runda 150 m. Bieg ten jest bardziej widowiskowy i czytelniejszy dla widza od np. sprintu, ponieważ rywalizacja toczy się bezpośrednio, widać kto prowadzi, a zwycięża ten, kto jest pierwszy na mecie.

  • Mężczyźni – bieg 12,5 km (5 rund po 2,5 km), strzelanie na 2,5 km, 5 km, 7,5 km i 10 kilometrze
  • Kobiety – bieg 10 km (5 rund po 2 km), strzelanie na 2 km, 4 km, 6 km i 8 kilometrze

Bieg indywidualny

To najstarsza biathlonowa konkurencja. Zawodnik wykonuje 4 strzelania w pozycjach odpowiednio: leżąc, stojąc, leżąc, stojąc. Karą za niecelny strzał jest 1 minuta doliczana do czasu zawodnika. Mężczyźni strzelają pomiędzy 4 a 17 km, kobiety pomiędzy 2,5 a 12,5 km. Podobnie jak w sprincie zawodnicy startują w odstępach czasowych 30 sekund.

  • Mężczyźni – bieg 20 km (5 rund po 4 km), strzelanie na 4 km, 8 km, 12 km i 16 kilometrze
  • Kobiety – bieg 15 km (5 rund po 3 km), strzelanie na 3 km, 6 km, 9 km i 12 kilometrze

Bieg ze startu wspólnego (masowy)

Stosunkowo najmłodsza konkurencja biathlonowa. Startuje 30 najlepszych w danym momencie w klasyfikacji generalnej zawodników. Ustawieni są w 3 rzędy po 10 zawodników. Nie wszędzie bieg masowy może być rozgrywany, ponieważ nie wszystkie centra biathlonowe dysponują tak szeroką początkową trasą aby pomieścić bezpiecznie wszystkich startujących. Zawodnik wykonuje 4 strzelania w pozycjach odpowiednio: leżąc, leżąc, stojąc, stojąc. Karą za niecelny strzał jest karna runda 150 m. Mężczyźni strzelają na 3 km, 6 km, 9 km i 12 km, kobiety na 2,5 km, 5 km, 7,5 km i 10 km.

  • Mężczyźni – bieg 15 km (5 rund po 3 km), strzelanie na 3 km, 6 km, 9 km i 12 kilometrze
  • Kobiety – bieg 12,5 km (5 rund po 2,5 km), strzelanie na 2,5 km, 5 km, 7,5 km i 10 kilometrze

Sztafeta

W sztafecie startuje 4 zawodników z danego kraju. Każdy ma do przebiegnięcia 6 km (kobiety) lub 7,5 km (mężczyźni) i wykonuje 2 strzelania w pozycjach odpowiednio: leżąc i stojąc (tak jak w sprincie). Dodatkowo każdy zawodnik, gdy wykorzysta 5 strzałów przysługujących na jedno strzelanie może doładować 3 naboje. Łącznie więc na 5 tarcz ma 8 strzałów. Gdy jednak tyle pocisków nie wystarczy, zawodnik musi pokonać karną rundę 150 m. Wszyscy zawodnicy pierwszej zmiany startują jednocześnie. Podczas zmian zawodnik kończący zmianę musi dotknąć kolejnego, aby bieg była ważny.

klasyfikacja pucharu świata

Od sezonu 2008/2009 PunktyPucharu Świata otrzymuje pierwszych 40 zawodników. Zmiany nastąpiły również w punktacji. Zwycięzca otrzymuje nie 50 punktów jak do tej pory a 60. Kolejne miejsca to odpowiednio 54, 48, 43, 40, 38, 36, 34, 32 i 31 punktów za 10.miejsce dalsze miejsca po o jeden punkt mniej do 1 punktu za 40. miejsce. Dokładniejsze informacje na: IBU

X