Soliści i solistki
Jeśli w miejsce planowanego elementu zostanie wykonany element dodatkowy lub element nie spełniający wymagań postawionych w regulaminie programu krótkiego, zostanie on uznany za niezgodny z regulaminem i nie otrzyma wartości punktowej. Natomiast będzie zajmował miejsce pierwotnie planowanego elementu na liście (jednego z siedmiu obowiązkowych) – np. jeśli po krokach solistka wykona skok podwójny, zamiast wymaganego potrójnego.
Dodatkowe elementy, elementy spoza wymaganej listy takie jak skoki, piruety, kroki i powtórzenia nieudanych elementów, nie będą uznane i nie będą liczone do oceny.
Program krótki solistów
- jeden podwójny lub potrójny skok Axel
- jeden skok potrójny lub poczwórny
- jedna kombinacja skoków składająca się ze skoku potrójnego i podwójnego, z dwóch skoków potrójnych albo skoku poczwórnego ze skokiem potrójnym lub podwójnym
- jeden skok do piruetu
- jeden piruet w pozycji wagi lub piruet siadany z tylko jedną zmianą nogi
- jedna kombinacja piruetów z tylko jedną zmianą nogi
- jedna sekwencja kroków w pełni wykorzystująca powierzchnię tafli lodu (dowolna: po prostej, po kole lub po serpentynie, może zawierać skoki spoza listy)
Program krótki solistek
- jeden podwójny lub potrójny Axel
- jeden skok potrójny
- jedna kombinacja skoków składająca się ze skoku potrójnego i podwójnego lub dwóch skoków potrójnych
- jeden skok do piruetu
- jeden piruet z odchylonym tułowiem do tyłu lub do boku lub jeden piruet w pozycji wagi lub piruet siadany bez zmiany nogi
- jedna kombinacja piruetów z tylko jedną zmianą nogi
- jedna sekwencja kroków w pełni wykorzystująca powierzchnię tafli lodu (dowolna: po prostej, po kole lub po serpentynie, może zawierać skoki spoza listy)
Uwagi dodatkowe:
Skoki
- W przypadku solistów dozwolony jest każdy potrójny lub poczwórny skok. Jeśli skok poczwórny był wykonany w kombinacji (punkt 3.), dozwolony jest inny skok poczwórny.
- W przypadku solistów i solistek jeśli w programie zostanie wykonany potrójny Axel (punkt 1.), nie może być powtórzony ani jako skok solo ani w kombinacji.
- W przypadku solistek dozwolony jest każdy skok potrójny.
- Mondo, spirala oraz elementy dozwolone w programie dowolnym nie będą uznane jako element łączący dla skoku po krokach.
- W przypadku solistów kombinacje skoków mogą składać się z tych samych lub różnych skoków poczwórnych, potrójnych lub podwójnych. Jeśli skok poczwórny jest wykonywany jako skok solo (punkt 2.), wówczas inny skok poczwórny może być elementem kombinacji. W przypadku solistek kombinacja skoków może składać się z tych samych lub różnych skoków potrójnych lub podwójnych, jednak skoki te muszą być różne od skoku solo.
- Jeśli ten sam skok jest wykonany dwukrotnie: solo i jako część kombinacji, wówczas drugie wykonanie nie będzie liczone do punktacji ( jeśli powtórzenie występuje w kombinacji, tylko ten skok, który jest niezgodny z wymogami nie będzie liczony do punktacji).
Piruety
- Piruet w jednej pozycji i kombinacja piruetów: jeśli zawodnik nie wykona pozycji piruetu o co najmniej trzech obrotach przed lub/i po zmianie nogi, wówczas piruet nie zostaje zaliczony i nie otrzymuje żadnej wartości.
- Poza skokami do piruetów (piruetami gdzie wymagany jest skok do piruetu), zawodnicy nie mogą rozpoczynać piruetu skokiem.
- Skok do piruetu: dozwolona jest każda pozycja poza tą, która jest wykorzystana w piruecie w jednej pozycji.
- Wymagane jest minimum osiem obrotów w pozycji bazowej którą zawodnik przyjmuje po wykonaniu skoku do piruetu. Rotacja na lodzie przed rozpoczęciem piruetu nie jest dozwolona. Wymagane osiem obrotów może być wykonane w różnych wariantach pozycji bazowej.
- Soliści, piruet z jedną pozycją – zawodnik musi wybrać piruet w pozycji wagi lub siadany ale pozycja musi być różna od pozycji lądowania po skoku do piruetu. Piruet może mieć tylko jedną zmianę nogi, wykonanej w formie przejścia (ang. Step over) lub skoku z minimum sześcioma obrotami na każdej nodze.
- Solistki, piruet z odchyleniem tułowia – każda odmiana jest dowolna o ile podstawowe odchylenie do tyłu lub do boku jest utrzymane przez minimum osiem obrotów bez wyprostowania. Po wymaganych ośmiu obrotach możliwe jest wykonanie pozycji Biellmann. Zmiana nogi nie jest dozwolona.
- Solistki – każda odmiana wybranej pozycji może być wykonana, wymagane jest minimum osiem obrotów w tej pozycji.
- Soliści i solistki: jeśli pozycja przyjęta po skoku do piruetu jest taka sama jak w piruecie z jedną pozycją wówczas piruet wykonywany jako ostatni z tych dwóch piruetów nie będzie liczony do punktacji.
- Kombinacja piruetów: musi być wykonana z tylko jedną zmianą nogi i zawierać nie mniej niż sześć obrotów na każdej nodze. Zmiana nogi może nastąpić poprzez przejście (ang. Step over) lub skok. Zmiana nogi i zmiana pozycji może nastąpić w tym samym momencie lub osobno.
Sekwencje kroków
Skoki spoza listy (dowolna liczba obrotów) i skoki z listy (z maksymalnie jednym obrotem) mogą być włączone do sekwencji kroków bez żadnych odjęć. Skoki z listy z nie więcej niż jednym obrotem wchodzące w skład sekwencji nie będą wywoływane i nie będą zajmować miejsca na liście elementów.
Program dowolny solistów i solistek
Uwagi ogólne:
- Wszystkie wykonywane elementy powinny być połączone ze sobą poprzez kroki łączące różnego rodzaju oraz inne porównywalne elementy jazdy dowolnej podczas jazdy w pełni wykorzystującej całą taflę lodowiska. Przekładanki w przód lub w tył nie są uznawane za kroki łączące.
- Każdy dodatkowy element lub elementy wykraczające poza ilości określone w regulaminie nie będą liczone do punktacji
- Tylko pierwsza próba wykonania elementu (lub dozwolona ilość prób) będzie brana pod uwagę.
Program dowolny solistów
Dobrze wyważony program dowolny u mężczyzn musi zawierać:
- maksymalnie siedem elementów skokowych; wśród nich musi być Axel (Axel podwójny nie może być wykonany więcej niż dwa razy),
- maksymalnie trzy piruety; wśród nich musi być kombinacja piruetów, skok do piruetu lub piruet rozpoczynający się skokiem i piruet bez zmiany pozycji,
- maksymalnie jedna sekwencja kroków (dowolna: po prostej, po kole lub po serpentynie, może zawierać skoki spoza listy),
- maksymalnie jedna sekwencja choreograficzna.
Program dowolny solistek
Dobrze wyważony program dowolny u kobiet musi zawierać:
- maksymalnie siedem elementów skokowych; wśród nich musi być Axel (Axel podwójny nie może być wykonany więcej niż dwa razy),
- maksymalnie trzy piruety; wśród nich musi być kombinacja piruetów, skok do piruetu lub piruet rozpoczynający się skokiem i piruet bez zmiany pozycji,
- maksymalnie jedna sekwencja kroków (dowolna: po prostej, po kole lub po serpentynie, może zawierać skoki spoza listy),
- maksymalnie jedna sekwencja choreograficzna (musi zawierać przynajmniej jedną spiralę).
Uwagi dodatkowe:
Skoki
- Skoki mogą składać się z dowolnej liczby obrotów
- Żaden ze skoków podwójnych, łącznie z Akslem nie może być powtórzony więcej niż dwa razy (zarówno jako skok pojedynczy jak i w kombinacji czy sekwencji skoków).
- Wśród zaplanowanych skoków potrójnych i poczwórnych tylko dwa mogą być wykonane dwukrotnie, w tym tylko jeden skok może być poczwórny. Jeśli przynajmniej jeden z tych skoków został wykonany w kombinacji lub sekwencji, oba skoki są oceniane tak jak zwykle. Jeśli oba wykonania dotyczą potrójnego lub poczwórnego skoku solo, drugi z tych skoków otrzyma tylko 70% wartości bazowej.
- Nie jest dozwolone wykonanie więcej niż dwóch tych samych skoków potrójnych lub poczwórnych.
- W programie dowolnym solistów i solistek mogą się znajdować maksymalnie trzy kombinacje lub sekwencje skoków. Jedna z kombinacji może zawierać do trzech skoków, pozostałe dwie – do dwóch skoków.
Piruety
Każdy piruet w programie musi być wykonany w innej pozycji bazowej. Piruety muszą mieć wymaganą minimalną ilość obrotów – sześć obrotów dla piruetu w jednej pozycji i piruetu rozpoczętego skokiem do piruetu, oraz dziesięć obrotów dla kombinacji piruetów.
Sekwencje kroków
- Zawodnicy mają pełną dowolność w wyborze rodzaju sekwencji kroków jakie zamierzają wykonać w programie.
- Skoki spoza listy (dowolna liczba obrotów) i skoki z listy (z maksymalnie jednym obrotem) mogą być włączone do sekwencji kroków bez żadnych odjęć.
- Skoki z listy z nie więcej niż jednym obrotem wchodzące w skład sekwencji nie będą wywoływane i nie będą zajmować miejsca na liście elementów.
- Skoki z listy z więcej niż jednym obrotem można również uwzględnić w sekwencji kroków, zostaną wywołane i zajmą miejsce na liście elementów.
- Sekwencja kroków musi w pełni wykorzystywać taflę lodowiska.
Sekwencje choreograficzne
- Sekwencja choreograficzna składa się z co najmniej dwóch różnych rodzajów ruchów, takich jak spirale, arabeski, monda, wypady Iny Bauer, hydroblading, dowolne skoki z maksymalnie dwoma obrotami, piruety itp.
- Kroki i obroty mogą być używane do łączenia ze sobą dwóch lub więcej różnych ruchów.
- Wymienione elementy zawarte w sekwencji choreograficznej nie zostaną wywołane i nie będą zajmować miejsca na liście elementów.
- Wzór sekwencji nie jest określony w regulaminie, ale sekwencja musi być wyraźnie zaznaczona.
- Panel Techniczny identyfikuje sekwencję choreograficzną, która rozpoczyna się pierwszym elementem łyżwowym i kończy przygotowaniem do kolejnego elementu (jeżeli sekwencja choreograficzna nie jest ostatnim elementem programu).
- Ten element ma ustaloną wartość bazową i będzie oceniany przez sędziów tylko w GOE.
Pary sportowe
Uwagi dotyczące wszystkich programów:
- Wszystkie wykonywane elementy powinny być połączone ze sobą poprzez kroki łączące różnego rodzaju oraz inne porównywalne elementy jazdy dowolnej a także poprzez różnorodność pozycji i trzymań podczas jazdy w pełni wykorzystującej całą taflę lodowiska.
- Partnerzy nie muszą zawsze wykonywać tych samych ruchów, mogą jechać w oddzieleniu od czasu do czasu, ale cały czas muszą oddawać wrażenie zgodnej, harmonijnej jazdy oraz kompozycji programu. Ruchy wykonywane całkowicie na obu nogach powinny być ograniczone do minimum.
- Dla potrzeb tych zasad podnoszenie – oznacza podniesienie z pełnym wyprostowaniem ramion, jeśli takowe jest wymagane dla danego typu podnoszenia. Małe podnoszenia typu tanecznego, które mogą mieć charakter wznoszący, opadający lub rotacyjny, w których partner nie unosi rąk powyżej poziomu ramion, a także elementy które mogą zawierać trzymanie nogi partnerki, są dozwolone.
- Niedozwolone są również elementy wymienione w zakładce Elementy niedozwolone podczas wykonywania programów na stronie Elementy łyżwiarskie.
- Harmonijne kroki i elementy łączące, zgodne z muzyką powinny być wykonywane przez cały czas trwania programu.
Program krótki
Jeśli w miejsce planowanego elementu zostanie wykonany element dodatkowy lub element nie spełniający wymagań postawionych w regulaminie programu krótkiego, zostanie on uznany za niezgodny z regulaminem i nie otrzyma wartości punktowej. Natomiast będzie zajmował miejsce pierwotnie planowanego elementu (jednego z siedmiu obowiązkowych).
Dodatkowe elementy, elementy spoza wymaganej listy takie jak skoki, piruety, kroki i powtórzenia nieudanych elementów, nie będą uznane i nie będą liczone do oceny.
Elementy obowiązkowe programu krótkiego:
- jedno podnoszenie z trzymaniem ręka w rękę (grupa czwarta)
- jedno podnoszenie twistowe (podwójne lub potrójne)
- jeden skok wyrzucany (podwójny lub potrójny)
- jeden skok wykonywany oddzielnie (podwójny lub potrójny)
- jedna kombinacja piruetów wykonywanych w rozdzieleniu, z jedną zmianą nogi
- jedna spirala śmierci tyłem zewnątrz
- jedna sekwencja kroków w pełni wykorzystująca taflę lodu (dowolna: po prostej, po kole lub po serpentynie, może zawierać skoki spoza listy)
Uwagi dodatkowe:
Podnoszenie twistowe
- w przypadku podnoszenia twistowego dozwolone jest tylko wejście partnerki do podnoszenia z Flipa lub Lutza. Mogą być wykonane tylko dwa lub trzy obroty.
Skoki
- Skok wyrzucany – dozwolony jest dowolny skok wyrzucany podwójny i potrójny.
- Skok wykonywany oddzielnie – dozwolony jest dowolny skok podwójny i potrójny.
Piruety
- Kombinacja piruetów w rozdzieleniu musi zawierać co najmniej dwie różne pozycje podstawowe z dwoma obrotami w każdej z tych pozycji wykonane przez oboje partnerów w dowolnym miejscu piruetu. Aby otrzymać pełną wartość elementu, kombinacja musi zawierać wszystkie trzy podstawowe pozycje u obojga partnerów. Ta kombinacja może być poprzedzona skokiem do piruetu.
- Kombinacja piruetów może obejmować zawierać tylko jedną zmianę nogi z nie mniej niż pięcioma obrotami na każdej nodze wykonanymi przez oboje partnerów. Zmianę nogi można wykonać w formie przeskoku lub skoku. Zmianę nogi i zmianę pozycji można wykonać w tym samym czasie lub oddzielnie.
Sekwencja kroków
- Sekwencja kroków powinna być wykonywana razem lub blisko siebie i może zawierać wszelkie skoki spoza listy. Dozwolone są krótkie przerwy w rytmie muzyki.
Program dowolny
Uwagi ogólne:
- Każdy dodatkowy element lub elementy wykraczające poza ilości określone w regulaminie nie będą liczone do punktacji.
- Tylko pierwsza próba wykonania elementu (lub dozwolona ilość prób) będzie brana pod uwagę.
Dobrze wyważony program dowolny musi zawierać:
- maksymalnie trzy podnoszenia, nie wszystkie z tej samej grupy, z pełnym wyprostem ramion (ramienia) partnera
- maksymalnie jedno podnoszenie twistowe
- maksymalnie dwa różne skoki wyrzucane
- maksymalnie jeden skok wykonywany oddzielnie
- maksymalnie jedna kombinacja lub sekwencja skoków
- maksymalnie jedna kombinacja piruetów wykonywana oddzielnie
- maksymalnie jedna spirala śmierci dowolnego rodzaju, różna od spirali wykonywanej w programie krótkim
- maksymalnie jedna sekwencja choreograficzna
Uwagi dodatkowe:
Podnoszenia
- Wszystkie podnoszenia muszą mieć różne oznaczenia skrótowe (oznaczenia w protokołach), jeżeli wykonywane są dwa podnoszenia z grupy 5, to wejścia do podnoszeń muszą mieć inny charakter (skrót). Jeśli wyjście nie będzie inne, drugie podnoszenie z tym samym oznaczeniem nie zostanie wywołane, ale zablokuje miejsce na liście elementów.
- Jedno z dozwolonych podnoszeń z przynajmniej jednym ciągłym obrotem partnera może zawierać wożenie. Tylko pierwsze wożenie zawarte w jednym z podnoszeń będzie liczone do wartości poziomu.
- W podnoszeniach, które są tylko podnoszeniami wożonymi, a więc partner wozi partnerkę po lodzie nie wykonując obrotów, partner może wykonać tylko pół obrotu w momencie rozpoczęcia i/lub zakończenia podnoszenia. Dozwolone są różne chwyty partnerów, dozwolone jest również wożenie partnera na plecach, ramionach lub kolanach. Podnoszenia te nie będą liczone do dozwolonej liczby podnoszeń obowiązkowych, będą natomiast oceniane w komponencie Połączenia elementów, nie mają wartości i nie są ograniczone w ilości wykonania.
Podnoszenie twistowe
- W podnoszeniu twistowym nie ma ograniczeń liczby obrotów wykonywanych przez partnerkę, wejście lutzowe, flipowe, toeloopowe lub akslowe jest dozwolone.
Skoki
- Kombinacja skoków może się składać z dwóch lub trzech skoków.
- Każdy wykonywany skok o więcej niż dwóch obrotach czyli podwójny Axel i wszystkie skoki potrójne i poczwórne musi być inny, takie same skoki są dozwolone w kombinacjach lub sekwencjach.
- Jeśli zostanie wykonany skok dodatkowy, tylko ten skok, który jest niezgodny z wymogami nie będzie liczony do punktacji. Skoki są uznawane zgodnie z kolejnością wykonania.
Piruety
- Kombinacja piruetów w parze musi zawierać co najmniej dwie różne podstawowe pozycje z dwoma obrotami w każdej z tych pozycji wykonanych przez oboje partnerów w dowolnym miejscu piruetu.
- Kombinacja piruetów w parze musi obejmować co najmniej jedną zmianę pozycji u obojga partnerów.
- Kombinacja piruetów w parze musi obejmować co najmniej jedną zmianę nogi u obojga partnerów, niekoniecznie wykonaną w tym samym czasie. Jeśli nie będzie zmiany nogi lub pozycji u obojga partnerów, element nie będzie miał żadnej wartości.
- Kombinacja piruetów w parze musi mieć minimum osiem obrotów, ich brak musi być odzwierciedlony przez sędziów w ocenie. Piruet z mniej niż trzema obrotami jest uważany za element łyżwiarski, a nie piruet. Minimalna liczba wymaganych obrotów musi być odliczana od momentu wejścia w piruet do wyjścia z niego.
Spirala śmierci
- Spirala śmierci w programie dowolnym musi być innego typu niż ta wykonana w programie krótkim.
- Dozwolone są różne odmiany trzymania i pozycji cyrkla.
Sekwencje choreograficzne
- Sekwencja choreograficzna składa się z co najmniej dwóch różnych rodzajów ruchów, takich jak spirale, arabeski, monda, wypady Iny Bauer, hydroblading, dowolne skoki z maksymalnie dwoma obrotami, piruety itp.
- Kroki i obroty mogą być używane do łączenia ze sobą dwóch lub więcej różnych ruchów.
- Wymienione elementy zawarte w sekwencji choreograficznej nie zostaną wywołane i nie będą zajmować miejsca na liście elementów.
- Wzór sekwencji nie jest określony w regulaminie, ale sekwencja musi być wyraźnie zaznaczona.
- Panel Techniczny identyfikuje sekwencję choreograficzną, która rozpoczyna się pierwszym elementem łyżwowym i kończy przygotowaniem do kolejnego elementu (jeżeli sekwencja choreograficzna nie jest ostatnim elementem programu).
- Ten element ma ustaloną wartość bazową i będzie oceniany przez sędziów tylko w GOE.
Pary taneczne
Taniec rytmiczny
Temat wybrany dla tańca rytmicznego na sezon 2024/25 to „Tańce użytkowe oraz style lat 50., 60. i 70.”. Taniec rytmiczny czerpie inspirację z pełnych energii i rozrywkowych stylów tanecznych z tych dekad. Te style tańca powstały jako taniec w parach, a dzięki zaraźliwemu, energicznemu rytmowi zachęcały innych do przyłączenia się do towarzystwa podczas różnych imprez, stając się ulubieńcami tłumów.
Taniec użytkowy to taniec nie oceniany na turnieju, inaczej mówiąc to taniec, który służy do zabawy podczas przyjęcia, zabawy, gdzie partnerzy nie znają kroków, ale tańczą razem do kroków wymyślonych przez siebie, taniec dyskotekowy, itp.
Wymagane cechy: Wysoka energia, zakorzeniona w tańcu w parach, rozpoznawalne style taneczne z lat 50., 60., 70.
Przykłady (ale nie tylko): Rock n’ roll, Jitterbug, Twist, The Hustle, Disco
Czym nie jest taniec rytmiczny w tym sezonie: nie jest oparty na stylach tańca klasycznego, współczesnego, ludowego i towarzyskiego.
Uwagi:
- Dozwolona jest muzyka zremiksowana i/lub zremasterowana, w tym wersje coverowe.
- Para powinna zademonstrować poprzez ruchy/trzymania taneczne esencję i styl(e) tańca z tych dekad.
- Tańca rytmicznego NIE należy wykonywać w stylu tańca dowolnego.
- Aby zachować zgodność z etycznymi wartościami sportu, muzyka wybrana do zawodów tańca na lodzie nie może zawierać tekstów agresywnych i/lub obraźliwych.
W programie wykonanych musi być pięć elementów obowiązkowych:
- jedna sekwencja kroków w charakterze tańca obowiązkowego [PSt] (grupa D):
- rytm: jazda do dowolnego stylu tańca – min. 110 uderzeń na minutę, w rytmie 2/2, 2/4 lub 4/4
- czas trwania: dowolna dokładna liczba fraz muzycznych
- wzór: kształt okręgu
- Rozpoczęcie sekwencji przed sędziami wokół krótkiej osi krokami Paso Doble nr 8 do nr 16 na właściwych krawędziach
2. Kroki #15-16, OpMo (obrót Mohawk otwarty (ang. open Mohawk) , są uważane za pierwszy trudny obrót
3. Kontynuacja PSt, w tym trzy dodatkowe, różne trudne obroty
4. Zakończenie krokami od #26 do #28 Paso Doble na właściwych krawędziach (tylko krok #28, cross roll swing) przed sędziami wokół krótkiej osi i ukończenie kształtu okręgu.
5. Powyższe kroki Paso Doble, wykonują oboje partnerzy (partnerka wykonująca kroki partnerki i partner wykonujący kroki partnera LUB partner wykonujący kroki partnerki i partnerka wykonujący kroki partnera).
- Rozpoczęcie sekwencji przed sędziami wokół krótkiej osi krokami Paso Doble nr 8 do nr 16 na właściwych krawędziach
- Trzymanie: partnerzy muszą pozostawać w kontakcie przez cały czas, nawet podczas zmiany trzymania, z wyjątkiem wykonywania twizzli jako elementów łączących
- Wymagania techniczne: Każdy partner musi wykonać dwa różne trudne obroty spośród następujących: Zwrot z tylnego wejścia (ang. Back entry Rocker), Zwrot odwrotny (ang. Counter), Trójka odwrotna (ang. Bracket) i Mohawk na krawędzi zewnętrznej (ang. Forward Outside Mohawk). Tylko dwie pierwsze próby wykonania różnych trudnych obrotów dla każdego partnera będą brane pod uwagę przy nadawaniu poziomu. Dodatkowe próby tych samych obrotów będą ignorowane.
- Timing:
- Brak ograniczeń liczby uderzeń na krok dla wymaganych kroków Paso Doble (z wyjątkiem OpMo).
- Wszystkie wykonane trudne obroty dla uzyskania poziomu muszą być wykonane z nie więcej niż dwoma uderzeniami dla krawędzi wejściowej i dwoma uderzeniami dla krawędzi wyjściowej.
- Nie dozwolone:
- Zatrzymania
- Rozdzielenie (z wyjątkiem twizzli, jeśli wykonywane są jako elementy łączące)
- Cofanie. Uwaga: Krawędź wejściowa i/lub wyjściowa trudnego obrotu powodująca tymczasowe odchylenie w kierunku jazdy według schematu sekwencji kroków nie powinna być uważana za cofnięcie.
- Trzymanie ręka w rękę – niedozwolone przy w pełni wyprostowanych ramionach
- Pętle
- choreograficzna sekwencja rytmiczna [ChRS] – jazda do dowolnego stylu tańca
- Trzymanie(-a): w kontakcie, każdy typ trzymania dozwolony
- Wzór – oboje partnerzy wykonują kroki wokół krótkiej osi i muszą poruszać się od bandy do bandy. Wymóg banda do bandy jest spełniony, gdy przynajmniej jeden z partnerów znajduje się w odległości nie większej niż 2 metry od każdej bandy.
- Rozdzielenie(a) – dozwolone jest jedno rozdzielenie na nie więcej niż dwie długości ramion i czas trwania nie więcej niż 5 sekund
- Zatrzymanie(a) – dozwolone jest jedno zatrzymanie na nie więcej niż dwie długości ramion i czas trwania nie więcej niż 5 sekund
- Cofanie – nie dozwolone
- Pętle – nie dozwolone
- jedno krótkie podnoszenie (do 8* sekund)
- jedna sekwencja kroków w rozdzieleniu (styl B)
- wykonana do dowolnego stylu tańca z wytyczonych dekad
- może być wykonana tylko po linii środkowej (ang. midline) – wzdłuż długiej osi lodowiska lub po linii przekątnej (ang. diagonal) – rozpoczęta w jednym rogu lodowiska, skończona w drugim rogu przeciwległej strony lodowiska
- wykonana w odległości nie większej niż dwie długości ramienia
- dotykanie lodu dowolną częścią ciała jest dozwolone na nie więcej niż 5 sekund
- zatrzymania – dozwolone jedno do 5 sekund, musi być wykonane w rozdzieleniu
- cofania i pętle nie są dozwolone. Uwaga: Krawędź wejściowa i/lub wyjściowa trudnego obrotu powodująca tymczasowe odchylenie w kierunku jazdy według schematu sekwencji kroków nie powinna być uważana za cofnięcie.
- jedna (1) sekwencja twizzli sekwencyjnych
- przynajmniej dwa twizzle wykonane równocześnie przez każdego z partnerów, kontakt między twizzlami jest zabroniony, z co najwyżej jednym krokiem pomiędzy nimi (każde odepchnięcie i/lub przeniesienie ciężaru jadąc na dwóch nogach pomiędzy twizzlami jest uważane za krok)
- Sekwencja twizzli jest oceniana jako jeden element, po zsumowaniu wartości bazowych dla poziomów partnerki i partnera, a następnie dodawane jest GOE.
- Cechy poziomu trudności z grupy C nie mogą być powtórzone w tańcu dowolnym jeśli zostały wykonane w tańcu rytmicznym. Cechy te zostaną zignorowane przez panel techniczny.
Specyfikacje i ograniczenia
Wzór:
- Zgodnie z regulaminem para powinna tańczyć generalnie w jednym kierunku i musi przekraczać długą oś lodowiska raz na każdym jego końcu, nie więcej niż 30 m od bandy.
- Dodatkowo para może również przekraczać długą oś lodowiska przy wejściu i / lub przy wyjściu do sekwencji kroków, podczas wykonywania choreograficznej sekwencja rytmicznej i przy wejściu do sekwencji kroków w charakterze tańca obowiązkowego.
- Pętle są dozwolone o ile podczas ich wykonywania długa oś nie jest przekraczana (z wyjątkiem pojedynczych elementów obowiązkowych)
Zatrzymania:
- Po rozpoczęciu programu para nie może pozostać w jednym miejscu więcej niż 10 sekund na początku i / lub na końcu programu
- Podczas trwania programu dozwolone są dwa zatrzymania do 5 sekund lub jedno zatrzymanie do 10 sekund
- Piruet taneczny lub choreograficzny element obrotowy, który nie “wędruje” po lodzie będzie traktowany jako zatrzymanie.
Rozdzielenie:
- Partnerzy nie mogą się rozdzielać, z wyjątkiem zmiany trzymania lub wykonywania wymaganych elementów wymagających rozdzielenia, obrotów jako elementów łączących i ruchów podczas dozwolonych zatrzymań. Odległość między partnerami podczas takich rozdzieleń nie powinna przekraczać dwóch długości ramion. Zmiana trzymania i obroty jako elementy łączące nie mogą przekraczać czasu trwania jednego taktu muzycznego.
Rozdzielenie na początku i/lub na końcu programu mogą trwać do 10 sekund bez ograniczeń co do odległości rozdzielenia
Kostium:
- Strój musi być skromny, odpowiedni, nie dający wrażenia nadmiernej nagości, może jednak odzwierciedlać charakter wybranej muzyki.
- Akcesoria i rekwizyty nie są dozwolone
Pozostałe:
- Dotykanie lodu jedną lubi obiema rękami jest zabronione, o ile nie zostało dozwolone przy wykonywaniu elementu
Taniec dowolny
Dobrze wyważony taniec dowolny powinien zawierać następujące obowiązkowe elementy:
- nie więcej niż jedno podnoszenie krótkie oraz jedno podnoszenie kombinowane do 13 sekund* (rodzaj podnoszenia krótkiego musi być inny niż rodzaje podnoszeń krótkich tworzących podnoszenie kombinowane) lub trzy różne podnoszenia krótkie do 8 sekund*
- trudna pozycja lub zmiana pozycji podnoszonego partnera w podnoszeniu krótkim tańca rytmicznego musi różnić się od tego samego typu podnoszenia w tańcu dowolnym lub części tego samego typu podnoszenia w podnoszeniu kombinowanym. Powtórzona trudna pozycja lub zmiana pozycji wykonane w tym samym podnoszeniu będą traktowane jako prosta pozycja/zmiana pozycji w tańcu dowolnym.
- jeden piruet taneczny
- wykonywany wspólnie przez parę w dowolnym trzymaniu. Do wykonania w miejscu wokół wspólnej osi na jednej nodze ze zmianą lub bez zmiany nogi przez jednego lub obojga partnerów
- jedna sekwencja kroków w trzymaniu po prostej lub po łuku (styl B)
- niedozwolone: zatrzymania, pętle, cofania, trzymanie ręka w rękę na całkowicie wyprostowanych ramionach, rozdzielenia na odległość większą niż dwie długości ramion powyżej 5 sekund
- Wzór sekwencji kroków (Styl B) musi zachować integralność lub podstawowy kształt wybranego wzoru.
- Wzór sekwencji kroków (Styl B) musi również mieć inny kształt niż wzór Sekwencji Choreograficznej, jeśli została wybrana jako Element Choreograficzny.
- jedna sekwencja obrotów na jednej nodze w rozdzieleniu
- obroty wykonywane na jednej nodze przez oboje partnerów, muszą być rozpoczęte jednocześnie. Dodatkowe trudne obroty nie muszą być wykonywane w tym samym czasie.
- jedna sekwencja twizzli
- przynajmniej dwa twizzle wykonanie przez oboje partnerów z minimalnie dwoma a maksymalnie czterema krokami pomiędzy pierwszym a drugim twizzlem. Partnerzy mogą zachować kontakt pomiędzy pierwszym a drugim twizzlem. Każde odepchnięcie i/lub przeniesienie ciężaru jadąc na dwóch nogach pomiędzy twizzlami jest uważane za krok.
- Cechy poziomu trudności z grupy C nie mogą być powtórzone w tańcu dowolnym jeśli zostały wykonane w tańcu rytmicznym. Cechy te zostaną zignorowane przez panel techniczny.
- trzy elementy choreograficzne wybrane z poniższych:
- Podnoszenie Choreograficzne – od minimum 3 do 10 sekund, wykonane po wszystkich wymaganych podnoszeniach
- Choreograficzny Element Obrotowy, wykonany w dowolnym momencie programu, podczas którego oboje partnerzy wykonują przynajmniej trzy ciągłe obroty w dowolnym trzymaniu:
- na jednej lub dwóch nogach lub gdy jeden partner zostaje podniesiony na mniej niż trzy obroty lub kombinacja tych trzech możliwości
- na wspólnej osi
- Choreograficzny Wspomagany Element Skokowy – co najmniej trzy z rzędu wspomagane elementy skokowe wykonywane w sposób ciągły, wykonywane w dowolnym miejscu programu
- Co najmniej trzy z rzędu (takie same lub różne) wykonywane w sposób ciągły
- Nie można wykonać więcej niż jednego obrotu w każdym skoku wspomaganym przez partnera asystującego
- Mniej niż 3 sekundy poza lodem dla asystowanego partnera
- Nie więcej niż trzy kroki pomiędzy każdym wspomaganym ruchem skokowym
- Każdy z partnerów może wykonać wspomagany ruch skokowy
- Choreograficzny Element Twizzlowy, wykonany po wymaganej sekwencji twizzli, składający się z 2 części:
- obie części muszą być wykonane na jednej nodze, na dwóch nogach lub kombinacji tych 2 możliwości.
- pierwsza część powinna się składać z przynajmniej dwóch ciągłych obrotów wykonywanych jednocześnie, oboje partnerzy muszą być w ruchu i w rozdzieleniu
- druga część: przynajmniej jeden z partnerów powinien wykonać przynajmniej dwa ciągłe obroty z maksymalnie trzema krokami pomiędzy pierwszym a drugim obrotem, jeden lub oboje partnerzy mogą stać w miejscu lub przemieszczać się lub jedno i drugie.
- Choreograficzny Element Ślizgowy, wykonany w dowolnym momencie programu, podczas którego oboje partnerzy wykonują kontrolowane elementy ślizgowe na lodzie:
- w tym samym czasie, na dowolnej części ciała, przez co najmniej 2 sekundy, początek i koniec elementu nie musi być wykonany jednocześnie przez partnerów
- może być wykonany w trzymaniu, w rozdzieleniu, w trakcie obrotów
- podczas wykonywania tego elementu kontrolowany ślizg na dwóch kolanach lub na innej części ciała nie będzie uznawany przez panel techniczny za element niedozwolony
- nie może się kończyć na dwóch kolanach lub siedzeniem/leżeniem na lodzie, w takim wypadku nastąpi odjęcie za upadek
- wykonanie podstawowego wypadu przez oboje partnerów w tym samym czasie, nie będzie traktowane jako choreograficzny element ślizgowy
- Sekwencja Kroków o Charakterze Choreograficznym
- wykonana w dowolnym momencie programu, nie może powtarzać kształtu wybranego dla sekwencji kroków w stylu B
- może być wykonana zgodnie z dowolnym wzorem z poniższych:
- po przekątnej,
- wokół długiej osi lodowiska, wykonywana od bandy do przeciwległej bandy, głównie wzdłuż osi długiej
- wokół krótkiej osi lodowiska, wykonywana od bandy do przeciwległej bandy, głównie wzdłuż osi krótkiej
- po kole, zaczynając od bandy na osi krótkiej, przecinając oś długą z każdej strony osi krótkiej i kończąc koło na bandzie początkowej
- wymóg od bandy do bandy jest spełniony, gdy co najmniej jeden z partnerów znajduje się nie dalej niż 2 metry od każdej bandy
- Wzór sekwencji musi różnić się od wzoru wybranego dla sekwencji kroków Stylu B.
- może być wykonana w trzymaniu lub w rozdzieleniu
- dozwolony dystans między partnerami to maksymalnie dwie długości ramienia
- dotykanie lodu jest dozwolone
- dotykanie bandy na początku lub końcu sekwencji jest dozwolone
- cofanie nie jest dozwolone
- Choreograficzny Element Hydrobladingu
- wykonany w dowolnym momencie programu, oboje partnerzy wykonują elementy hydrobladingu
- Element wykonywany z górną częścią ciała prawie równolegle do lodu. Kręgosłup musi być wyraźnie oddalony od osi pionowej. Żadna inna część ciała poza butem nogi wolnej nie może dotykać lodu. Jeśli jakakolwiek inna część ciała (poza dopuszczalnym butem/stopą nogi wolnej ) dotknie lodu, element może być uznany za Chorograficzny Element Ślizgowy
- wykonany przez oboje partnerów w tym samym czasie przez co najmniej 2 sekundy. Rozpoczęcie i zakończenie Choreograficznego Elementu Hydrobladingu nie musi odbywać się jednocześnie
- może być wykonana w trzymaniu lub w rozdzieleniu
Specyfikacje i ograniczenia
Zatrzymania:
- Po rozpoczęciu programu para nie może pozostać w jednym miejscu więcej niż 10 sekund
- Podczas trwania programu dozwolone są nieograniczone zatrzymania do 5 sekund
Rozdzielenie:
- Liczba rozdzieleń przy wykonywaniu elementów łączących nie jest ograniczona
- Dopuszczalny dystans rozdzielenia to maksymalnie dwie długości ramienia podczas każdego rozdzielenia,
- Czas trwania każdego rozdzielenia (poza elementami obowiązkowymi) to maksymalnie 5 sekund
- Rozdzielenie na początku i / lub na końcu programu mogą trwać do 10 sekund, bez ograniczeń dystansu rozdzielenia
Kostium:
- Strój musi być skromny, odpowiedni, nie dający wrażenia nadmiernej nagości, może jednak odzwierciedlać charakter wybranej muzyki.Akcesoria i rekwizyty nie są dozwolone
Pozostałe:
- Dotykanie lodu jedną lubi obiema rękami jest zabronione, z wyjątkiem choreograficznego elementu ślizgowego i sekwencji kroków o charakterze choreograficznym
* oczekuje na decyzję Kongresu ISU
Źródło: ISU, Regulamin 2022, Komunikat ISU nr 2630