Zasady

Biathlon (dwubój zimowy) to dyscyplina łącząca w sobie bieg narciarski i strzelanie. Zawodnicy rywalizują na trasach o długości o 6 km do 20 km w zależności od konkurencji. Trasy są podzielone na rundy biegowe. Po każdej rundzie zawodnicy wykonują strzelanie oddając 5 strzałów na strzelnicy w pozycji leżącej lub stojącej.

Strzelanie

Biathloniści są wyposażeni w karabinki kalibru 5,6 mm o wadze minimalnej 3,5 kg. Karabin musi pozostać podczas biegu na plecach zawodnika, zdejmowany jest jedynie podczas pobytu na strzelnicy. W pozycji leżącej zawodnik musi trafić 5 krążków o średnicy 45 milimetrów, w pozycji stojącej krążek ma średnicę 115 mm. Kiedy zawodnik trafi w krążek (koloru czarnego) automatycznie jest on zakrywany białą przesłoną. Odległość między przednią krawędzią stanowiska do strzelania a strzelnicą musi wynosić 50 +/-1 metrów. Każdy niecelny strzał wiąże się z karą dla zawodnika, w zależności od konkurencji jest to karna runda, podczas której zawodnik musi pokonać dodatkowe 150 metrów w specjalnie do tego wydzielonym fragmencie trasy lub minuta karna doliczana do czasu zawodnika. Jeden niecelny strzał to jedna karna runda lub jedna minuta karna. W sztafecie zawodnik może posiadać dodatkowe trzy naboje, które może wykorzystać gdy nie trafi głównymi pięcioma nabojami.

Bieg

W biegu dozwolone są wszystkie techniki narciarskie, ale zazwyczaj zawodnicy biegają krokiem dowolnym, inaczej łyżwowym. Narty nie mogą być dłuższe niż wysokość zawodnika minus 4 centymetry. Maksymalne wzniesienie na trasie biegu może wynieść 75 metrów. W biegach, w których zawodnicy są wypuszczani co pewien czas, na nogach mają założone specjalne chipy, które umożliwiają mierzenie czasu zawodnika.

Konkurencje

Sprint

To bieg, w którym zawodnicy na strzelnicy pojawiają się dwa razy, łącznie oddając 10 strzałów. Strzelają kolejno w pozycji leżącej i stojącej. Karą za “pudło” jest karna runda 150 m. Zawodnicy startują w odstępach czasowych co 30 sekund.

 • Mężczyźni – bieg 10 km (2 rundy po 3,3 km 1 runda po 3,4 km), strzelanie na 3,3 i 6,6 kilometrze
 • Kobiety – bieg 7,5 km (3 rundy po 2,5 km), strzelanie na 2,5 i 5 kilometrze

Bieg pościgowy

W biegu pościgowym (z ang. pursuit) startuje pierwszych 60 zawodników w kolejności uzyskanej podczas sprintu. Zdarzało się również rozgrywać te bieg pościgowy po biegu indywidualnym. Odstępy czasowe według których startują zawodnicy pochodzą od czasów uzyskanych podczas sprintu (w przypadku gdy czasy startowe pochodzą z biegu indywidualnego wówczas odstępy czasowe są skracane o połowę). Zwycięzca sprintu startuje jako pierwszy, za nim startuje zawodnik który zdobył drugie miejsce. Jeśli zawodnicy mają stratę do zwycięzcy sprintu większą niż 4 minuty, wszyscy z taką stratą lub większą startują razem w tzw. “fali”. Zawodnicy wykonują 4 strzelania w pozycjach odpowiednio: leżąc, leżąc, stojąc, stojąc. Karą za niecelny strzał jest karna runda 150 m. Rywalizacja w biegu pościgowym toczy się bezpośrednio, zwycięża zawodnik, który jest pierwszy na mecie.

 • Mężczyźni – bieg 12,5 km (5 rund po 2,5 km), strzelanie na 2,5 km, 5 km, 7,5 km i 10 kilometrze
 • Kobiety – bieg 10 km (5 rund po 2 km), strzelanie na 2 km, 4 km, 6 km i 8 kilometrze

Bieg indywidualny

To najstarsza biathlonowa konkurencja. Zawodnicy wykonują 4 strzelania w pozycjach odpowiednio: leżąc, stojąc, leżąc, stojąc. Karą za niecelny strzał jest 1 minuta doliczana do czasu zawodnika. Podobnie jak w sprincie zawodnicy startują w odstępach czasowych 30 sekund.

 • Mężczyźni – bieg 20 km (5 rund po 4 km), strzelanie na 4 km, 8 km, 12 km i 16 kilometrze
 • Kobiety – bieg 15 km (5 rund po 3 km), strzelanie na 3 km, 6 km, 9 km i 12 kilometrze

Bieg ze startu wspólnego (masowy)

W biegu równocześnie startuje 30 zawodników, w tym 25 aktualnie najlepszych w klasyfikacji generalnej oraz 5, którzy uzyskali najwięcej punktów w aktualnie odbywających się zawodach PŚ ( np. jeśli zawody odbywają się w Hochfilzen, to liczone są rozegrane wcześniej w tym mieście sprint i bieg pościgowy). Zawodnik wykonuje 4 strzelania w pozycjach odpowiednio: leżąc, leżąc, stojąc, stojąc. Karą za niecelny strzał jest karna runda 150 m. 

 • Mężczyźni – bieg 15 km (5 rund po 3 km), strzelanie na 3 km, 6 km, 9 km i 12 kilometrze
 • Kobiety – bieg 12,5 km (5 rund po 2,5 km), strzelanie na 2,5 km, 5 km, 7,5 km i 10 kilometrze

Sztafeta

W sztafecie startuje 4 zawodników z danego kraju. Każdy ma do przebiegnięcia 6 km (kobiety) lub 7,5 km (mężczyźni) i wykonuje 2 strzelania w pozycjach odpowiednio: leżąc i stojąc (tak jak w sprincie). Dodatkowo każdy zawodnik, gdy wykorzysta 5 strzałów przysługujących na jedno strzelanie, w przypadku niecelnego strzału może ręcznie doładować 3 naboje – ale tylko jeden na raz. Łącznie więc na 5 tarcz ma 8 strzałów. Gdy jednak tyle pocisków nie wystarczy, zawodnik musi pokonać karną rundę 150 m. Wszyscy zawodnicy pierwszej zmiany startują jednocześnie. Podczas zmian zawodnik kończący zmianę musi dotknąć kolejnego, aby bieg był ważny.

 • Mężczyźni – bieg 4 x 7,5 km (4 x 3 rundy po 2,5 km), strzelanie na 2,5 i 5 kilometrze
 • Kobiety – bieg 4 x 6 km (4 x 1 runda po 2,5 km, 1 runda po 1,5 km, 1 runda po 2km), strzelanie na 2,5 i 4 kilometrze

Sztafeta mieszana

W sztafecie startuje 4 zawodników z danego kraju – 2 kobiety i 2 mężczyzn. Zasady są takie same jak w sztafecie tradycyjnej.

 • Mężczyźni – bieg 2 x 7,5 km (2 x 3 rundy po 2,5 km), strzelanie na 2,5 i 5 kilometrze
 • Kobiety – bieg 2 x 6 km (2 x 1 runda po 2,5 km, 1 runda po 1,5 km, 1 runda po 2km), strzelanie na 2,5 i 4 kilometrze

Pojedyncza sztafeta mieszana

W sztafecie startuje 2 zawodników z danego kraju – 1 kobieta i 1 mężczyzna. Kobieta biegnie łączny dystans 6 km, mężczyzna 7,5km. Runda biegowa ma 1,5km, a runda karna 75m. Pierwszy zawodnik wykonuje strzelanie w pozycji leżącej i stojącej, następnie zaraz po pobycie na strzelnicy lub rundzie karnej zmienia go kolejny zawodnik. Pozostałe zasady są takie same jak w sztafecie tradycyjnej.

klasyfikacja pucharu świata

Od sezonu 2008/2009 Punkty Pucharu Świata otrzymuje pierwszych 40 zawodników. We wszystkich klasyfikacjach oprócz tej za bieg ze startu wspólnego punkty są przyznawane w następujący sposób:

Miejsce 1. 60 pkt Miejsce 6. 38 pkt 
Miejsce 2. 54 pkt Miejsce 7. 36 pkt
Miejsce 3. 48 pkt Miejsce 8. 34 pkt
Miejsce 4. 43 pkt Miejsce 9. 32 pkt
Miejsce 5. 40 pkt Miejsce 10. 31 pkt
Miejsca 11.-40. o jeden punkt mniej do 1 punktu za 40. miejsce

W przypadku klasyfikacji biegu ze startu wspólnego punktacja za miejsca 1-10 jest taka sama, kolejne miejsca to o 2 punkty mniej aż do 1 punktu za 30. miejsce.

Dokładniejsze informacje na: IBU